Individualna psihoterapija i savetovanje (terapija razgovorom) je bliski kontakt jedne osobe sa stručnjakom za mentalno zdravlje u sigurnom okruženju.

Individualna psihoterapija je psihoterapija prilagođena pojedincu kojom psihoterapeut u strogo poverljivom ambijentu pomaže određenoj osobi da reši svoje emocionalne i psihičke probleme.

Uprkos stalnom podizanju svesti, još uvek postoje praznine u razumevanju mentalnog zdravlja i njegovog značaja. U ovom svom članku dr Radivoje Delić daje svoj doprinos u  rasvetljavanju i pojašnjenju pojedinih aspekata individualne psihoterapije i savetovanja.

Individualna psihoterapija, smisao i cilj

Individualna ili personalizovana psihoterapija je psihološko lečenje razgovorom koje se odvija kroz proces u kome klijenti rade jedan na jedan sa stručnjakom za mentalno zdravlje.

Ovaj tretman mentalnog zdravlja je prilagođen tako da odgovara jedinstvenim potrebama svakog pojedinca i odvija se u posebno prijatnom, sigurnom i strogo poverljivom ambijentu.

Baš kao što lekar leči prehladu ili bolove u leđima, tako postoje tretmani koji pomažu u lečenju ličnih problema emocionalne prirode psihološkim sredstvima. Ti problemi mogu varirati od blagih emocionalnih neprijatnosti do teških psihopatologija.

Individualni tretman uključuje postavljanje terapijskih ciljeva, anamnezu i obuku kako da upravljate svojim simptomima i okidačima da biste se vratili u normalan život.

Cilj personalizovane psihoterapije je da, kroz ciljani razgovor o problemima mentalnog zdravlja određene osobe, istoj pomogne da se psihološki oporavi i okrene zdravijem životu.

Razlika između individualne psihoterapije i savetovanja?

Psihoterapija i psihološko savetovanje su izrazi koji se često koriste naizmenično za isti ili sličan tretman, što izaziva konfuziju u pogledu njihovih razlika. Iako se obe terapije bave psihološkim izazovima, one se razlikuju u pogledu teorijske osnove, trajanja tretmana i vrsta izazova kojima se bave.
 

    • Individualna psihoterapija ima dublji pristup području psihe koji omogućava dugoročne promene u rekonstrukciji strukture ličnosti. Ona duboko istražuje emocionalno stanje osobe, njena prošla iskustva i psihološke izazove. Sesije ulaze u duboke aspekte mentalnog zdravlja i često mogu trajati mesecima, pa i godinama.
    • Individualno savetovanje uglavnom pomaže postojećim strukturama ličnosti da se lakše nose sa aktuelnim životnim problemima. Ono cilja određene simptome i aktuelnu situaciju, za razliku od prilagođene psihoterapije koja nastoji da ostvari dublji uvid u psihološke i emocionalne probleme tretirane ličnosti.
Individualna psihoterapija dr Radivoje Delić slika

Slika: Individualna psihoterapija. Dr Radivoje Delić, psihoterapeut

Ko sprovodi individualnu psihoterapiju i kome je ona potrebna?

Individualnu psihoterapiju sprovodi visoko kvalifikovana osoba koja ima dubinsko znanje o različitim tretmanima ljudske psihe. Većina terapeuta ima različita profesionalna zvanja prema kvalifikacijama kao što su klinički psiholog, psiholog savetnik, psihoterapeut, psihijatar…

Zato je odabir iskusnog profesionalca izuzetno važan korak u donošenju prave odluke.

Kome je potrebna individualna psihoterapija?

Individualna ili personalizovana psihoterapija je potrebna svakoj osobi koja ima:

  • Psihološke smetnje ili probleme sa emocijama, negativnim mislima i postupcima;
  • nevolje i smetnje u normalnom izražavanju svojih misli i osećanja;
  • potrebu za ličnim razvojem i samoispunjenjem, ali u tome ne uspeva!

Šta da očekujete od individualne psihoterapije?

Da li prilagođena psihoterapija pomaže, odnosno koliko je efikasna?

Opredeliti se za tretman osobne psihoterapije može izgledati kao teška odluka. Međutim, u stvarnosti je to jednostavno kao i kada idete kod lekara da Vam reši neki zdravstveni problem.

Dok se opredeljujete za individualnu psihoterapiju, znajte da Vas očekuje:

  • Sigurno i ugodno okruženje u kome se možete opušteno izraziti bez straha od osuđivanja.
  • Garancija da sve što kažete neće biti dostupno nikome izvan prostora za terapiju.
  • Individualni plan tretmana dizajniran da zadovolji Vaše specifične potrebe.
  • Kratkoročna ili dugoročna terapija u zavisnsti od Vaših potreba i težine problema.

Personalizovana psihoterapija je veoma subjektivno iskustvo! Evo nekih problema kod kojih Vam ona u velikoj meri može pomoći:

  • Različite lične traume, dugotrajni stresovi, težak invaliditet, itd.
  • Sve vrste mentalnih bolesti kao što su depresija, anksioznost, opsesivno kompulzivni poremećaj, šizofrenija i tako dalje.
  • Uklanjanje ili ublažavanje psiholoških smetnji koje uzrokuju ili podstiću anksioznost, kao što su duboka tuga, niska motivacija, opsesivne misli i druga slična stanja.
  • Bračni i međuljudski sukobi, poremećaji obrazaca ponašanja, razne emocionalne tegobe, problemi sazrevanja i samoispunjenja, i tome slično.

Postoji veliki broj različitih terapijskih modaliteta, a uspeh zavisi kako od iskustva i stručnosti terapeuta tako i od saradnje klijenta za vreme terapijskog procesa.

Grupna terapija slika

Slika: Grupna psihoterapija

Da li Vam više odgovara individualna ili grupna psihoterapija?

Individualna psihoterapija uključuje iskusnog profesionalca koji ciljano pomaže pojedincu kroz personalizovani psihoterapijski proces.

S druge strane, grupna psihoterapija, uključuje grupu pojedinaca u kojoj se svi prisutni leče u isto vreme uz stručnu pomoć i podršku obučenog terapeuta. Izbor između ovih oblika psihoterapije zavisi od Vaših specifičnih potreba i postavljenih ciljeva. Suština je u tome da nađete najefikasnije rešenje problema sa kojima se ne možete sami suočiti!

Individualna ili grupna psihoterapija, psihosocijalna terapija, terapija razgovorom ili psihološko savetovanje, koriste svim ljudima kojima je potrebna pomoć i stručna podrška da uklone različite psihološke prepreke na putu ka svom životnom blagostanju.

Neki od najčešćih pristupa individualnoj terapiji, koji se danas koriste, uključuju kognitivno bihejviornu terapiju (CBT) koja pomaže klijentima da razumeju vezu između svojih emocija, misli i ponašanja. Poboljšanjem jedne od ovih oblasti, druge bivaju tretirane na zdraviji način.

Naglašavam: Postoje načini da koristite bilo koju vrstu terapije razgovorom, iz udobnosti svog doma, na mreži (online), dok Vaš psihoterapeut može biti lociran bilo gde u odnosu na Vas!

Tema: Individualna psihoterapija – Zaključak

Osobna ili individualna psihoterapija je efikasan tretman za razne emocionalne teškoće i mentalne bolesti koje pogađaju pojedinca. To je vrsta psihoterapije u kojoj visoko obučeni profesionalac pomaže jednoj osobi da uspešno reši lične probleme sa kojima se suočava.

Individualna terapija savetovanjem je fleksibilniji pristup. Ona se kreće u rasponu od kratkoročnih intervencija do dugoročnih tretmana, u zavisnosti od vrste problema koji se tretira.

Primarna razlika između individualne psihoterapije i terapije savetovanja (psihološke terapije) se vrti oko njihovog obima, vremena trajanja i ciljeva. Svaka od njih ima jedinstvene prednosti prilagođene specifičnim potrebama pojedinaca. Izbor određenog oblika terapije zavisi od stanja tretirane osobe i preferencija.

Iako se oba terapijska pristupa koriste za lečenje različitih stanja mentalnog zdravlja, psihoterapija je više fokusirana na dubinske izazove, dok je terapija savetovanjem usmerena ka trenutnim izazovima i kratkoročnijim ciljevima (Na pr. Kako se osloboditi nesigurnosti, i sl.).

Sve pomenute terapije mogu biti veoma efikasne u poboljšanju različitih aspekata života pojedinca, od mentalnog blagostanja do fizičkog zdravlja i kognitivnih sposobnosti. Razumevanje razlika između njih je ključ za pravi odabir tipa lečenja zainteresovanog klijenta.

Izvori:

Ukoliko Vam je potrebna psihoterapija