Posledice konzumiranja lakih droga nisu nimalo bezazlene, bez obzira na to što se lake droge uglavnom smatraju društveno prihvatljivim.

Psihoterapija Beograd: Posledice konzumiranja lakih droga
Autor: Dr Radivoje Delić, lekar, REBT/KBT psihoterapeut i klinički hipnoterapeut

Izrazi „meke“ i „teške“ droge odnose se na psihoaktivne supstance sa određenim nivoom rizika po zdravlje ljudi i razvoj zavisnosti od koje se nije lako osloboditi.

Lake droge” se tretiraju kao „društveno prihvatljive“ zato što su u sličnim okolnostima za ljudski organizam manje opasne od teških droga.

Međutim, velika je zabluda da su lake ili „meke“ droge bezbedne, jer i one mogu dovesti do mnogobrojnih zdravstvenih problema i psihološke zavisnosti.

Na primer:

  • Kanabis spada u kategoriju lakih droga iako se pokazalo da produbljuje anksioznost i depresiju.
  • Zloupotreba benzodiazepina takođe može izazvati zavisnost i ozbiljne zdravstvene tegobe.

Psihološka zavisnost se ispoljava u vidu emocionalnih i kognitivnih simptoma kao što su nagle promene raspoloženja, opsesivne misli i žudnja za upotrebom bilo kakve droge.

Koja je bitna razlika između lakih i teških droga?

Važna razlika između lakih i teških droga je u tome što teške droge prati fizička zavisnost, dok lake droge izraženije prati psihološka zavisnost. Fizička zavisnost je posledica razvoja tolerancije na drogu koja se mora uzimati sve više kako bi se postigli željeni efekti.

Slika: Posledice konzumiranja lakih droga – edukacija

posledive konzumiranja lakih droga - edukacija

Efekti i posledice konzumiranja lakih droga po vrstama

  1. Kanabis (konoplja, marihuana) je veoma popularan zbog svojih terapeutskih koristi. Iako je kanabis prirodna supstanca, njegova duža upotreba može izazvati psihološku zavisnost, probleme sa plućima, teškoće sa koncentracijom, pa i privremene psihoze.

Posledice upotrebe kanabisa variraju u zavisnosti od osobe, okruženja, jačine i količine supstance, i uključuju:

  • Ushićenje, nekontrolisano smejanje, prekomernu društvenost i razgovorljivost;
  • povećanje brzine pulsa, smanjen krvni pritisak, vrtoglavice;
  • duboko opuštanje, izobličene percepcije, konfuzije, prolazne halucinacije;
  • povećan apetit, jaku nervozu, anksioznost, blagu paranoju, itd.

Ovi efekti mogu početi u prvih par minuta i trajati nekoliko sati. Može doći do privremenog psihičkog stresa i opšte zbunjenosti, posebno kod početnika sklonih anksioznosti ili depresiji.

  1. Skank je moćan oblik kanabisa koji može izazvati brze i intenzivne napade anksioznosti.
  2. Psilocibin („čarobna pečurka“), je halucinogeno sredstvo koje se nalazi u određenim gljivama. Osoba koja ga koristi može doživeti uznemirenost, zbunjenost, halucinacije i simptome šizofrenije.
  3. LSD je još jedan halucinogeni preparat koji povećava broj otkucaja srca i utiče na krvni pritisak i telesnu temperaturu. Promene raspoloženja, poremećaji vida i paranoja mogu trajati nedeljama nakon konzumiranja ove droge.
  4. Meskalin je sličan LSD-u i izaziva slične efekte.

Lake (meke) droge kao lekovi

  1. Ketamin se koristi za lečenje depresije, anksioznosti, posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i hroničnog bola. Nije odobren od strane FDA. Njegova nekontrolisana upotreba može dovesti do konfuzije, gubitka koordinacije, samoubilačkih misli, pa i do smrtnog ishoda.
  2. Benzodiazepini izazivaju slabost mišića, konfuziju, smanjenu respiratornu funkciju i veliku zavisnost. Prekomerna upotreba ove droge može dovesti do kome ili smrti.
  3. Amfetamini su stimulativni lekovi koji se često koriste u rekreativne svrhe. Njihova zloupotreba može izazvati komplikacije sa srcem, povišeni krvni pritisak i zavisnost.
  4. Tablete za spavanje smatraju se bezopasnim. Međutim, osoba koja ih redovno koristi zbog nesanice, vremenom mora da ih uzima sve više da bi zaspala. Zloupotreba pilula za spavanje može dovesti do dugoročnih neželjenih efekata kao što su depresija, seksualna disfunkcija ili degeneracija mozga.

Slika: Lake droge izazivaju zavisnost

Lake droge izazivaju zavisnost

Uticaj lakih droga na mentalno i fizičko zdravlje ljudi

Postoje dugoročni i kratkoročni efekti lakih droga. Važno je naglasiti da zloupotreba bilo koje vrste droge može dovesti do zavisnosti.

Kratkoročni efekti lakih droga

Lake droge mogu izazvati različite efekte kao što su izmenjene percepcije i euforična osećanja. Ovi efekti mogu narušiti normalno rasuđivanje osobe i izazvati rizično ponašanje.

Dugoročni efekti lakih droga

U dugoročne efekte lakih droga spadaju psihološka zavisnost i intenzivna želja (žudnja) da se konzumira bilo koja “meka” droga. Psihološka zavisnost čini da osoba nastavlja sa uzimanjem takvih i sličnih supstanci, bez obzira na posledice.

Kada neka osoba koristi lake droge duže vremena, može doživeti oštećenje kognitivnih funkcija, kao što su:

  • Slabljenje pamćenja,
  • slabljenje ili nedostatak pažnje,
  • nemogućnost donošenja racionalnih odluka, itd.

Uobičajeno je da zavisna osoba doživi i visok nivo anksioznosti, povremene depresivne epizode, velike poremećaje raspoloženja i slično.

Kako se zaštititi?

Najsigurnije je da izbegavate sve droge u najširem luku, ali ako se ipak odlučite da ih koristite, uzmite u obzir sledeće:

  • Budite oprezni sa bilo kojim lekom, a posebno sa lakom drogom. Ne postoji bezbedan nivo upotrebe lake ili meke droge.
  • Zloupotreba lakih droga može lako da dovede do kognitivnog pada, predoziranja i smrti.
  • Organizam se prilagođava tako što zahteva sve više leka za isti efekat;
  • Razumevanje opasnosti od mešanja alkohola i leka, pomaže da izbegnete teške posledice.

Važno:
U odnosu na gutanje, šmrkanje i ubrizgavanje droge češće dovode do predoziranja. Ako se droga ubrizgava, uvećava se rizik od oštećenja vena, tetanusa i drugih infekcija.

Ako delite opremu za ubrizgavanje, povećavate rizik od virusa koji se prenose krvlju, kao što su hepatitis B, hepatitis C, HIV i AIDS.

Konzumenti lakih droga mogu iskusiti i sledeća stanja:

  • Nedozvoljeno ponašanje kao što su vožnja u alkoholisanom stanju, nezaštićeni seks, itd;
  • nagle promene raspoloženja, agresija prema bračnom drugu, partneru i drugim ljudima;
  • predoziranje, zavisnost, kognitivni problemi – slabljenje pamćenja;
  • učestale prehlade i grip, smanjen apetit ili neuravnotežena ishrana;
  • dugoročni zdravstveni problemi sa jetrom, bubrezima i srcem, loš san ili nesanica;
  • karcinom (zavisno od vrste leka koji se koristi i koliko često se koristi);
  • problemi sa zubima kao što je karijes i bolesti desni;
  • poremećaji mentalnog zdravlja, anksioznost, depresija, psihoze, letalni ishod;
  • finansijske, radne i socijalne probleme, itd.

Slika: Posledice mešanja različitih lekova – lakih droga

Posledice mesanja razlicitih lekova

Posledice mešanja različitih lakih droga

Mešanje više lakih droga podrazumeva njihovu upotrebu u isto vreme, ili jedno za drugim. Bilo koja kombinacija lakih droga povećava rizik od komplikacija. Jedina opcija je da budete jako oprezni ili da ih uopšte ne koristite.

Mešanje stimulanasa

Kombinovanje stimulanasa povećava rizik od psihoze, anksioznosti i napada panike. Takođe je povećana verovatnoća pojave serotoninskog sindroma.

Mešanje depresiva i stimulanasa

Mešanje stimulansa sa depresivima ostavlja veliki stres na telo dok pokušava da se nosi sa efektima. Na primer, kombinovanje metamfetamina sa alkoholom opterećuje srce.

Mešanje droge sa alkoholom

Alkohol je u interakciji sa mnogim drogama i lekovima. Kada se mešaju, svi efekti se mogu intenzivirati, zavisno od vrste droge. Alkohol povećava rizik od pospanosti i predoziranosti.

Mešanje lekova

Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje zbog istovremenog uzimanja različitih lekova, obavezno se konsultujte sa zdravstvenim radnikom.

Slika: Zavisnost proizlazi iz neznanja…

zavisnost proizlaze iz neznanja

Tema: Posledice konzumiranja lakih droga – ZAKLJUČAK

  1. Nije neuobičajeno da osoba koja konzumira lake droge postane zavisna od njih. Od vitalnog je značaja prepoznati prve znakove zavisnosti. Sam konzument može lako primetiti promene u svom ponašanju, odnosu prema obavezama i ljudima.
  2. Ako Vi ili Vaša voljena osoba imate problem sa lakim drogama, neophodno je da što pre obezbedite profesionalnu podršku.
  3. Ključno je da reagujete brzo kako biste izbegli štetne efekte po zdravlje i teže posledice. Rana intervencija donosi veću verovatnoću za ozdravljenje i uspešan oporavak.
  4. Ako mi se obratite mogu Vam pomoći da napravite prve uspešne korake za eliminisanje daljeg razvoja zavisnosti od lakih droga.

Resursi:

“Zavisnost ne ubija samo zavisnika. Ona ubija i porodicu i najbliže koji pokušavaju pomoći”.Nepoznati autor

Ukoliko osećate negativne posledice konzumiranja lakih droga i želite pomoć, zakažite termin da se upoznamo i porazgovaramo. Vaše informacije biće strogo poverljive i zaštićene.

Dr Radivoje Delić REBT/KBT psihoterapeut