Psihoterapija za parove, bračna psihoterapija i bračno savetovanje, su oblici psihološke terapije koji Vam mogu pomoći ukoliko imate poteškoća u partnerskoj vezi i želite da ih otklonite, ublažite ili kontrolišete.
Ukoliko samo želite da preduzmete preventivne mere da zaštitite svoj trenutni odnos, možete se obratiti iskusnom psihoterapeutu za pomoć bez obzira na nivo veze ili bračni status.
Sesije se održavaju sa licenciranim terapeutom. U tom procesu zajedno utvrđujete teme o kojima želite da razgovarate sa ciljem da ojačate i stabilizujete svoju vezu.
Kroz proces terapije, psihoterapeut za parove nastoji da oba partnera sagledaju svoj odnos na što objektivniji način. To uključuje i učenje da prestanu da krive jedni druge i da na probleme u ličnim odnosima gledaju kao na nešto što uzrokuju oboje.
Napomena: Iako izgleda zgodno ići kod istog terapeuta, to ponekad nije najbolja ideja zbog mogućeg suzdržavanja u iznošenju poverljivih stvari i želje da ostanu u tajnosti.
U tom slučaju možete se opredeliti za individualne sesije svakog partnera kod posebnog terapeuta, a nakon toga za terapiju parova kod terapeuta za parove koga zajedno izaberete.
Psihoterapija za parove, vrste i primena
Psihoterapija za parove se bavi celim spektrom mogućih problema u partnerskoj vezi. Oni idu od permanentnog nerazumevanja i nepovezanosti, do teškoća i konflikata u intimnim odnosima.

Slika: „Terapija za parove može da reši širok spektar problema u vezi, uključujući ponavljajuće konflikte, osećaj nepovezanosti, afere, probleme u intimnim odnosima ili poteškoće usled spoljašnjih stresora“. – Dr Brajan Mueller, psiholog u MCU Kolumbija specijalista za terapiju parova.
Postoje brojni pristupi terapiji parova, kao što su:
- Emocionalno fokusirana terapija (EFT) koja Vam pomaže da promenite obrasce odnosa koji dovode do nerazumevanja i osećanja nepovezanosti.
- Gottmanova metoda uključuje sagledavanje područja sukoba i opremanje partnera veštinama za poboljšanje kvaliteta i nivoa intimnosti između njih.
- Pristup Ellen Vachtel je zasnovan na snazi koju ima fokusiranje na pozitivne aspekte veze. Naglasak je na samorefleksiji, a ne na krivici.
- Psihodinamska terapija istražuje i otkriva osnovne nade i strahove kod partnera. Cilj je da pomogne da se bolje upoznaju i razumeju.
- Bihevioralna terapija parova ( Behavioral Couples Therapy – BCT), uključuje oblikovanje odnosa. To radi kroz jačanje pozitivnih ponašanja koja promovišu stabilnost, zadovoljstvo i srećan život, a obeshrabruje ponašanja koja podstiču negativnost.
- Kognitivno bihejvioralna terapija parova (CBCT) uključuje identifikaciju i promenu misaonih obrazaca kod partnera koji loše utiču na njihovo ponašanje u vezi.
- Relaciona terapija naglašava važnost terapije narušenih odnosa. Ona prepoznaje da blagostanje ljudskih bića u velikoj meri zavisi od kvaliteta veza i odnosa sa okruženjem.
Strategije psihoterapije za parove
Terapeuti za parove koriste integrisani pristup lečenju, u zavisnosti od konkretnih potreba.
Neke od najčešćih strategija koje terapeuti za parove primenjuju, su:
- Upoznavanje: Stvaranje osećaja sigurnosti između terapeuta i partnera tako što vam terapeut pomaže da identifikujete svoja osećanja i da ih otvoreno saopštite jedno drugom. Ova uključuje istraživanje prošlih iskustava kako biste bolje razumeli svoje ponašanje.
- Fokusiranje na rešenja: Vaš terapeut se usmerava na rešavanje ključnih problema, ispravljanje negativnih obrazaca ponašanja, i na razvoj pozitivnih aspekata Vaše veze.
- Podučavanje: Terapeut za parove cilja da naučite veštine upravljanja svojim nezadovoljstvom i usvojite modalitete prevencije mogućih sukoba.
U čemu psihoterapija za parove može da pomogne?
Psihoterapija za parove može partnerima sugerisati kako da uspešno rešavaju teškoće u oblastima međusobnim odnosa, kao što su:
- Uloge u vezi. Ispitajte uloge koje oboje igrate u vezi, identifikujte nezdravu dinamiku i pokušajte rešiti razlike u potrebama i očekivanjima.
- Verovanja i vrednosti. Razgovarajte o vašim uverenjima, usvojenim vrednostima i osećanjima i njihovom uticaju na vaš zajednički život.
- Terapija za parove može pomoći u promovisanju otvorenog dijaloga i transparentnosti oko prihoda i navika njihove potrošnje.
- Vreme provedeno zajedno. Razgovarajte o aktivnostima koje možete da radite zajedno i kako da zajednički provedeno vreme učinite prijatnijim.
- Ako niste saglasni oko toga da li želite, ili ne želite, da imate decu, ili kako biste ih odgajali, terapija za parove može vam pomoći da prevaziđete ove nesuglasice.
- Porodični odnosi. Terapija za parove može pomoći da konstruktivno rešavate probleme u odnosima sa drugim članovima porodice (roditeljima, decom, braćom, sestrama, itd).
- Intimni odnosi. Ako kao partneri imate sukobe u vezi sa intimnošću, ljubomorom ili neverstvom, psihoterapija za parove može vam ponuditi rešenja da ih prevaziđete.
- Zdravstveni problemi. Terapija za parove može doprineti da se uspešnije nosite sa zdravstvenim stresorima koji ugrožavaju vašu vezu.
- Spoljni uticaji. Terapija udvoje može pomoći partnerima da lakše prevaziđu konflikte izazvane spoljnim faktorima, kao što su problemi na poslu, odnosi sa ljudima, itd.
Prednosti i mane psihoterapije za parove
Osnovna prednost koju ima psihoterapija za parove je ta što istražuje korene problema u partnerskim odnosima sa namerom da se otkriju i uklone disfunkcionalni obrasci interakcije.
Na primer, psihoterapeut za parove može Vam pomoći da:
- bolje razumete sebe i svog partnera;
- identifikujete probleme koji dovode do ponavljajućih sukoba;
- poboljšate komunikacijske veštine i da nesmetano komunicirate;
- izrazite ono što Vam je potrebno bez napadanja ili okrivljavanja partnera;
- ojačate privrženost, prijateljstvo, uzajamnu vezanost i intimnost;
- prekinite disfunkcionalno ponašanje i eliminišete uzroke problema;
- naučite da psihoterapija za parove nije dugoročan oblik terapije, već da ona ima za cilj da opremi Vas i Vašeg partnera veštinama koje će vam pomoći da upravljate konfliktima;
- poboljšate zadovoljstvo vašom vezom tako da budete srećni kada ste zajedno.
Napomena: 70-90% parova smatra da je terapija za parove korisna, a otprilike dve trećine prijavljuje poboljšanje svog opšteg emotivnog i fizičkog blagostanja.
Neki nedostaci terapije parove proizlaze iz sledećeg:
- Da bi psihoterapija za parove bila uspešna, oba partnera moraju biti spremna da preuzmu punu odgovornost za stvaranje i rešavanje konflikta u vezi.
- Terapija parova zahteva vreme i više sesija savetovanja. Neki partneri ne mogu da priušte troškove dužeg trajanja terapije pa od nje odustaju pre vremena.
- Kada je u pitanju zlostavljanje u vezi kao glavni problem, par može provesti godine u savetovanju i da ne ostvari ni najmanji napredak.
Savetovanje za parove se ne može raditi ako su kao uzroci problema prisutna tri A:
- Addiction (zavisnost),
- Affair (afere) i
- Abuse (zlostavljanje).
U vezi sa tim pogledajte:

Kriza 3-godišnje veze i kako je prevazići?
Kriza trogodišnje veze se obično javlja oko ili nakon treće godine zajedničkog života kada dolaze do izražaja problemi zbog nekompatibilnosti para po pitanjima zajedničke budućnosti.
Prevazilaženje krize 3-godišnjeg zajedničkog života:
Uzroci: Nakon trogodišnjeg zajedničkog života, niko nije ista osoba kao na početku partnerskog odnosa — početna euforija nestaje, a neizvesnost opstanka braka, roditeljstvo, finansijska stabilnost i slično, zahtevaju promptna zajednička rešenja.
Rešenje: U izazovima trogodišnje veze, komunikacija je ključna za opstanka vaše veze. Dok izrastate u različite ljude i otkrivate nova interesovanja, maksimalno ulažite u kvalitet zajedničkog vremena!
Imajte stalno na umu:
- Odnosi se menjaju kako sazrevate kao ljudi. Ali, nikada ne zaboravite da je bliskoj osobi potrebna Vaša pažnja. Zato izdvajajte vreme samo za sebe i svog partnera!
- Redovna komunikacija i zajedničko vreme su put za prevazilaženje 3-godišnje krize.
- U razgovoru koristite „ja“ i fokusirajte se na svoja osećanja, umesto na izazivanje krivice kod partnera.
- Gajite razumevanje, a ne svađu i tenzije.
- Budite krajnje otvoreni i iskreni u ispoljavanju svojih osećanja i potreba. To je jedini način da utvrdite da li i koliko zaista želite da ostanete zajedno.
- Ako ste, kao par, suštinski nekompatibilni, zajedno utvrdite da li vaša veza može opstati i na koji način?
- Za složena pitanja, zatražite pomoć stručnjaka koji Vam može pružiti adekvatnu pomoć.

Najčešća pitanja potencijalnih klijenata
- Hoće li terapija parova spasiti moju vezu?
Studije pokazuju da otprilike 70% parova ostaje zajedno nakon stručnog savetovanja. Mnogi imaju bolji odnos upravo zbog vremena koje su odvojili da jasnije razumeju sebe i jedni druge.
- Da li terapija za parove nagoveštava kraj veze?
Psihoterapija za parove je resurs za poboljšanje veze, a ne poslednje sredstvo. Ova terapija nudi podršku, omogućava da se bolje razumete, pa čak i da promenite pogled na svoju situaciju. Važna napomena: Ne možete promeniti strukturu moći u vezi u kojoj vlada nasilnički odnos.
- U kom trenutku se veza definitivno završava?
Značajna komponenta čvrstih odnosa je zamišljanje zajedničke budućnosti. Ako se vaši pogledi oko toga ne poklapaju, ili o tome uopšte ne pričate, vezi se verovatno bliži kraj.
- Kada je moguće odustati od raskida veze?
Opstanak veze je moguć samo ako oboje osećate tragove ljubavi, poštovanja i drugih vrednosti koje ste do sada osećali. U suprotnom, vreme je za razdvajanje i raskid veze.
- Koliko dugo traje savetovanje parova?
Iako mnoge varijable mogu uticati na to koliko dugo određeni par provodi sa svojim bračnim savetnikom, generalno možete očekivati u proseku od 12 do 25 sesija savetovanja. sto ne znaci da se mnogi problemi ne mogu resiti i za svega nekoliko seansi.
- Kako da znam kada je terapija gotova?
Kada osetite da sami možete da upravljate svojim pristupom vezi i da Vam podrška terapeuta više nije potrebna, možete da pauzirate od terapije u dogovoru sa svojim terapeutom.
- Kada da napustite psihoterapiju za parove?
Ako se konflikti ne rešavaju i nastave da izazivaju nevolje, to može biti znak da savetovanje ne pomaže. Ipak, većina parova prekida terapiju nakon što uvide da je željeni efekat postignut.
Šta je Gottmanova metoda terapije parova?
Gottman intervencije su osmišljene da pomognu parovima da ojačaju svoje odnose u tri osnovne oblasti: prijateljstvo, upravljanje konfliktima i stvaranje obrasca zajedničkog života. Parovi uče da zamene negativne obrasce pozitivnim interakcijama i da zaleče traume iz prošlosti.
Da li je bolji Gottman ili EFT?
Izbor zavisi od vaših potreba. Bez obzira da li želite strukturiraniji pristup kao što je Gottman metoda ili više volite da istražujete emocije i dinamiku vezanosti u EFT-u, obe metode mogu pomoći da ojačate svoju vezu i izgradite bolju osnovu za budućnost.
EFT (Emotion-focused couple therapy) je zaslužio zlatni standard Američkog psihološkog udruženja (APA) kao najefikasniji pristup terapiji parova zasnovan na dokazima sa terena. Istraživačke studije kažu da 70-75% parova doživi oporavak, a oko 90% značajna poboljšanja.
Šta je LMFT (Licensed Marriage Family Therapist)?
Ovlašćeni (licencirani) bračni porodični terapeuti (LMFT) nude stručne smernice pojedincima, parovima i porodicama koje imaju probleme u odnosima. LMFT pružaju individualno i grupno savetovanje kako bi pomogli pacijentima da prevaziđu sukobe u svojim vezama i odnosima.

Psihoterapija za parove – ZAKLJUČAK
Najčešći problemi koji parove dovode na terapiju su problemi u komunikaciji. Oni uključuju nesporazume, nesuglasice, nerešene sukobe i loše slušanje. Kroz terapiju za parove, možete naučiti da komunicirate staloženije, otvorenije i empatičnije.
Ako smatrate da bi vaša veza imala koristi od psihoterapije, razgovarajte međusobno o tome. Pokušajte da jedno drugom objasnite zašto Vam je to važno i kako to može pomoći vašoj vezi.
Stvari koje morate znati:
- Psihoterapija za parove zahteva puno učešće oba partnera. Ako partner nije otvoren za to, možete sami pristupiti terapiji za parove i naučiti kako da poboljšate svoju vezu.
- Ako terapiji pristupite zajedno, možda ćete otkriti da su vam potrebne odvojene terapijske sesije kako biste izbegli neke dileme vezane za zajedničku terapiju.
- Prednost savetovanja parova je u prilici da bolje upoznate drugu stranu, sebe i svoje potrebe, kako biste se lakše uskladili sa potrebama partner/a/ke.
Psihoterapija Beograd
Resurs: www.verywellmind.com/couples-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy
Ako vaša veza trpi i spremni ste da promenite svoj život na bolje, pozovite me.
Dr Radivoje Delić, lekar, REBT/KBT psihoterapeut